Perdeler

Stor Perde Modelleri ve Nasıl Seçilir?

Stor Perde

Evimiz için en önemli ayrıntılardan biri de perdelerdir. Söz konusu perde olunca renginden modeline kadar birçok detay da söz konusudur. Öte yandan zamanla ortaya çıkan farklı perde türleri farklı amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin stor perdeler…

Stor perdeler kullanılan alanların zifiri karanlık olabilmesi için tasarlanmıştır. Bu sebeple de kullanım noktaları diğer perde türlerinden ayrılmaktadır. Öte yandan bu perdeler birçok açıdan da kullanışlı olmaları açısından da ihtiyaç duyulduğu yerlerde de sıklıkla tercih edilmesi ile öne çıkmaktadır. Özellikle işyerlerinde tercih edilen stor perdeler evlerde de kullanılabilmektedir.

Birçok insan perde konusunda nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bir fikir sahibi değildir. Bu yazıda da perdeleri ancak daha dar anlamıyla da stor perdeleri ele alacağız. Peki stor perde nedir? Bilmeyenler için stor perdenin ne olduğu soruyla başlayabiliriz.

Zincirli ya da yaylı bir mekanizmaya sahip olan stor perdeler; perdeyi oluşturan kumaşın bir boruya sarılması ile perde açılır ya da kapanır. Kumaşın eni genellikle 2 ya da 3 metre olarak bilinir.

Peki stor perde almak isteyenler nelere dikkat etmelidir? Ancak bu soruya verilebilecek birden fazla yanıt bulunmaktadır.

Öncelikle stor perde modellerini inceleyerek başlamakta fayda var. Peki stor perde modelleri kaç farklı çeşitten oluşmaktadır?

Stor Perde Modelleri

Birçok stor perde modeli bulunmaktadır. Bunlar arasında tül stor, kumaş stor, zebra stor, screen stor , karartma stor, çift mekanizmalı stor yer alır.

Öte yandan stor perdelerin ev ve işyerlerinde en çok tercih edilen perdeler olduğunu belirtmekte de fayda var. Sonuç olarak eğer zifiri karanlık bir ortam tercih ediyorsanız stor perde kullanmanızda fayda bulunmaktadır.

Peki stor perde kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği ve dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Hangi durumlarda stor perde kullanmak gereklidir ve stor perde seçmemiz gerekmektedir? Stor perde seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Öncelikle stor perdelerin enlerinin en fazla 3 metre olduğunu bilmek gerekir. Dolayısıyla büyük stor perdeler yerine küçük olan iki stor perde genellikle çok daha fazla tercih edilir.

Ayrıca stor perde aldıysanız ve bu perde kumaşı girdiğiniz zaman enden 3 buçuk santimetrelik bir pay kalacaktır. Dolayısıyla stor perde alırken bu durumu da hesaba katmanız gerekecektir.

Stor perde alırken özellikle perdelerin nereye yerleştirileceğine ve bu alanların stor perdeler için uygun olup olmadığına odaklanmak gerekmektedir. Eğer stor perdeler için doğru ölçüler alınamazsa gerçekten de kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Stor Perde Aparatları Nelerdir?

Birçok üründe olduğu gibi stor perdelerde de aparatlar söz konusudur. Eğer stor perde almaya karar verdiyseniz; size sorulacak ilk soru, stor perdenizin hangi renkte olacağıdır. Ardından aparatları da kendi tercihinize göre belirleyebilirsiniz. Peki bu aparatlar nelerdir ve nasıl belirlenir.

İşte stor perde aparatları:

1- Açık veya kapalı kasa: Perdenizi takacağınız yerde kartonpiyer, asma tavan bulunmuyorsa ve stor perde önde görünecekse kapalı kasa ile bu alanı güzelleştirebilirsiniz.
2- Satın aldığınız stor perdeleri seçtiğiniz kumaşa uyumlu renkte plastik zincirlerle gelmektedir. Ancak metal zincirler pek çok insan tarafından da tercih edilebilmektedir.
3- Evinizde perde kullanmayı düşünüyorsanız etek dilim modellerini de seçebilirsiniz.
4- Stor perdelerini satın almadan önce mutlaka ve mutlaka montaj yerini belirleyin.
5- Son olarak stor perdede kullanacak olduğunuz perde zincirinin nerede olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Zincirin yerine yani sağda ya da solda olmasına siz karar vermektesiniz.

Tüm Perde Modellerimize Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir