Sürgülü Kapı Sistemleri

Sürgülü Kapı Sistemi Nedir?

Birçok tüketici; uzun vadade kullanacağı ürünlerin hem şık hem dekoratif hem de kullanışlı olmasını ister. Söz konusu kapı olunca bunların hepsi sürgülü kapılarda mevcuttur. Çokça insan da sürgülü kapıları tercih etmektedir. Peki sürgülü kapılar içerisinden en çok hangi çeşidi tercih edilmektedir? Hepsi ve daha fazlası sürgülü kapı sistemleri üzerine hazırladığımız yazımızda…

Sürgülü oda kapılarının tercih edilme nedenleri arasında dekoratif olmalarının yanı sıra fazla yer kaplamaması bulunmaktadır. Sürgülü kapılarda üstten sürgülü ya da alttan ray sistemi ile kullanılan kapı sistemleri de mevcuttur.

Sürgülü Kapı Çeşitleri

Sürgülü kapıların çok fazla çeşidinin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Dizayn biçimi, kullanım alanı gibi faktörler göz önüne alındığı zaman sürgülü kapıları bazı sınıflara ayrımak mümkündür. Peki sürgülü kapı çeşitleri nelerdir?

Cep Sürgülü Kapı: Kullanılan bu modeller genellikle dar alanlar için uygun kabul edilmektedir. Bu model sürgülü kapıları yerleştirmek için duvarın içinde bir alan oluşturulur. Bu sebeple de cep cürgülü kapı ismi veya duvariçi sürgü kapı olarak bilinir.İnşaat halinde sadece verilen ölçülerde duvarda boşluk bırakılarak uygulanan cep sürgülü kapılar banyo,mutfak gibi odalarda tek kanat olarak kullanılırken aynı zamanda salon ve büyük odalarınızı istediğiniz zaman bölmek için çift kanat olarakta kullanılabilir.2 tarafıda duvarla aynı olduğu için buzdolabı,koltuk ve benzeri eşyalarınızı istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.Kapınızın dolaba,koltuğa çarpma sorunlarını ortadan kaldırır.

Duvarüstü sürgülü kapı: Bu modelde kapı rayı duvarın yanına montelenir.Oturulan dairelerde az tadilat gerektiği için uygulanması daha basit ve maliyetsizdir.Ancak kapı aliminyuma asıldığı için üst ray sürekli göz önünde durur ve kapının çalıştığı duvarın kullanım imkanı olmaz.

Rüstik Sürgü Kapı: Bu tip kapıların en belirgin özelliği yapımında ahşap kullanılıyor olmasıdır. Bu tip kapılar diğer sürgülü kapılar ile kıyaslandığı zaman fiyat olarak daha uygundur.

Öte yandan sürgülü kapıların her türlü malzeme ile yapılması mümkündür. Bunun en çarpıcı örneği özellikle iş yerleri ve alışveriş merkezlerinde kullanılan cam sürgülü kapılardır. Güvenlik gerektiren alanlarda metalden yapılan sürgülü kapılar kullanılırken ahşap sürgülü kapılar genellikle konutlarda tercih edilmektedir.

Sürgülü Kapı Sistemlerinde Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Sürgülü kapı modellerinde kapıların kaymasını sağlayan mekanizmalar en önemli araçlar durumundadır. Ray sistemleri farklı malzemelerden yapılabildiği gibi, buna bağlı olarak kullanım ömürlerinde de değişiklikler gözlenebilmektedir.

Sürgülü kapıların tercih sebeplerinden biri de kullanımının oldukça kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle ahşap sürgülü kapılar yavaş hareket etmesiyle cam ve metalden yapılan kapılar hızlı hareket etmesi ile bilinmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan sürgülü kapılarda dikkat edilmesi gereken noktaların başında bu kapıların temizlik süreçlerinin nasıl gerçekleştirileceği yer almaktadır. Temizlik sırasında; sürgülü kapıların ray sistemi içerisine girecek en küçük parça bile sürgülü kapının çalışmasını olumsuz yönde etkileyecektir. Öte yandan ray sistemlerinde uzun süre küçük de olsa parçaların bulunması ray sisteminin dolaylı olarak da sürgülü kapının bozulmasına sebep olabilmektedir.

Çelik malzeme kullanılarak yapılan sürgülü kapılarda kullanım ömürleri daha uzun olmaktadır. Bu sebeple bu tip sürgülü kapıların insan trafiğinin yoğun olduğu noktalarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Son yıllarda sürgülü kapılarda en çok tercih edilen modeller arasında ise cam kapılar yoğunluktadır. Elbette bu durumun mantıklı bir açıklaması da bulunmaktadır. Sürgülü cam kapıların ısı yalıtımı sağlıyor olması başta iş yerleri ve alışveriş merkezleri olmak üzere sağlık kuruluşları ve dükkanlarda tercih edilmesinde etkili olmaktadır.

Ayrıca sürgülü kapıların garajlarda ve depolarda da sıklıkla kullanıldığını hatta kullanım alanın buralara doğru kaydığını da belirmekte fayda bulunmaktadır.

Sürgülü Kapıların Fiyatlarını Etkileyen Etmenler

Peki sürgülü kapıların tercih edilmesinde en önemli faktör nedir? Sürgülü kapıların birçok çeşidinin bulunduğunu göz önünde bulundurursak hem kullanım kolaylığı hem de şık olan sürgülü kapılar aynı zamanda uygun bir maliyete sahiptir. Dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.Cep sürgü kapı fiyatlarını evinizin durumu etkiler.Tadilat veya inşaat halinde yaptırdığınız taktirde daha uygun maliyet olur.

Kapıların uygulanacağı alanın büyüklüğü ya da küçüklüğünün fiyat üzerinde bir etkisi bulunur özellikle sürgülü cam kapıların maliyetlerinin uygun olması sürgülü kapı satışını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Winari Sürgülü Kapı Sistemleri İçin Burayı Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir