Dekorasyon, Genel, Mobilya

Salonu Geniş Göstermek İçin 3 İpucu

Salonu Geniş Göstermek İçin 3 İpucu

Salonu Geniş Göstermek İçin 3 İpucu

Salonu geniş göstermek isteyen kişiler bazı ipuçlarına dikkat ederse eğer küçük salonlar olduğundan çok daha büyük görünecektir. Salon evin en büyük odası olduğu için küçük göründüğü zaman insanlar içinde otururken bunalabilir. Bunun için daha geniş ve ferah görünmesi gerekir. Geniş salon içerisinde daha güzel vakit geçirilecektir.

Salon Mobilya Yerleşimi

Salon mobilya yerleşimi, salonun daha geniş göstermek için dikkat edilmesi gereken ilk ipucudur. Küçük bir salonda olması gerekenden fazla mobilya ya da eşya varsa salon daha da daralacaktır. Yani salonda fazla eşya bulunması, gereksiz bir kalabalık oluşturacaktır. Bu ise genel görseli kötü gösterir. Salonda sadece ihtiyaca yönelik olarak eşya bulundurmak önemlidir. Bu anlamda modüler mobilyalar tercih edilmelidir. Küçük salonlarda mobilya yerleşimi yaparken rahat bir hareket alanı oluşturulmalıdır. Salona giriş kısmında yürümeyi engelleyecek mobilya yerleşiminden kaçınmalıdır. Aynı zamanda diğer eşyalar da birbirine engel olacak şekilde yerleştirilmemelidir. Mobilya yerleşimi daha çok köşelerde olmalıdır. Salon ortası boş bırakılmalıdır.

Aynalar ile Yansımalar Yaratmak

Salonu geniş göstermek için yapılacaklar arasında bir diğer ipucu da ayna kullanmaktır. Ayna küçük alanları daha büyük ve geniş gösterir. Aynalar direkt olarak mekânın içerisindeki ışığı yansıttığı için duvarları geriye iter. Bu anlamda aynanın konumu da önemlidir. Işığın yansıtılacağı alan iyi seçilmelidir. Aynalar solun içerisinde birden farklı konumda da kullanılabilir. Duvara dayalı şekilde ya da dekoratif şekilde aynalar kullanılabilir.

Duvar Dekorasyonu

Salonun geniş gösterilmesi için duvarın doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu sayede hem salon daha büyük ve ferah görülecektir hem de salonun genel görseli oldukça zengin hale getirilecektir. Duvar kâğıdı ya da duvar boyası pastel tonlarında seçilirse eğer ortam daha ferah görünür. Duvar üzerinde ise farklı ögeler kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Bu göz yanılgısı yaratır ve salonu daha küçük gösterir. Tavandan zemine kadar kitaplıklar bu konuda iyi bir seçim olabilir. Aynı zamanda kartonpiyer çalışmaları ya da uzun perdeler de salonu olduğundan daha geniş gösterecektir. Bunun yanında bir duvardan diğer duvara uzanan dekoratif öğeler de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir