Dekorasyon, Genel

Mobilyaya Göre Duvar Rengi Seçimi

Mobilyaya Göre Duvar Rengi Seçimi

Mobilyaya Göre Duvar Rengi Seçimi

Mobilyaya göre duvar rengi seçimi, dekorasyonun en önemli aşamalarından birini oluşturuyor. Evini yenilemek isteyenlerin yaptığı ilk şeylerden biri de yine duvar rengini değiştirmek oluyor.

Peki hangi mobilyaya hangi duvar rengi daha iyi gider? İşte size yardımcı olacak bazı öneriler…

Mobilyaya Göre Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Bu sorunun cevabı evin hangi bölümünü ve hangi mobilyayı kastettiğinize bağlı. Renk seçiminin nasıl yapılacağına geçmeden önce, duvar boyası ile ilgili bir tüyo vermek istiyoruz. ‘Sürekli aynı rengi kullanmak bana göre değil. Sık sık renk değiştiririm.’ Diyorsanız tercihinizi 2-3 yıllık boyalardan yana kullanabilirsiniz. Fakat; uzun ömürlü olsun, parlaklığını korusun istiyorsanız kaliteli bir boya seçmeye özen göstermelisiniz.

Mobilyaya göre duvar rengi seçimi yaparken odada nasıl bir atmosfer oluşturmak istediğinizi düşünün. Kendinize özel bir dinlenme alanı mı oluşturmak istiyorsunuz? O zaman sizi huzurlu hissettirecek, daha dingin renkler kullanın. Eğlenceli bir tarza sahipseniz daha canlı, ışıltılı renk tonlarına yönelebilirsiniz.

Mobilya Tarzına Uygun Duvar Rengi Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Ahşap Mobilyalar: Bu mobilyalara en uygun duvar renkleri; bej, toprak tonları ve kırık beyaz olarak öne çıkıyor. Bunlardan herhangi biri ile evinizde samimi bir atmosfer meydana getirebilirsiniz.
  • Krem Mobilyalar: Ton sür ton dekorasyon tarzını benimsiyorsanız, krem rengi mobilyaları yine krem duvar rengiyle kombinlemeyi düşünebilirsiniz.
  • Beyaz Mobilyalar: Bu, joker renkler arasında yer alıyor. Dolayısıyla beyaz mobilyaya göre duvar rengi seçimi yapmak hiç zor değil. Hemen hemen bütün renklere şans verebilirsiniz. Modern bir görünüm tercih ediyorsanız soğuk renklerle, sıcak bir görünüm istiyorsanız beyazın daha sıcak tonları ile kombinleyebilirsiniz.
  • Gri Mobilyalar: Bunlar da neredeyse bütün stillerle ve renk tonlarıyla kolayca uyum sağlayabiliyor. Örneğin bu renk ile turkuaz, turuncu, mürdüm, ördek yeşili gibi renkleri eşleştirmeniz mümkün.
  • Mavi Mobilyalar: Açık tonlar bu mobilyalara çok yakışıyor. Bej, beyaz, ekru, fildişi, grinin açık tonları mavi mobilyaların arkasında oldukça uyumlu bir görüntü meydana getiriyor.
  • Renkli Mobilyalar: Eşyalarınızda, halınızda, yastıklarınızda veya mobilyalarınızda birden fazla rengi kombinlediyseniz duvar renginizin açık renk olması önerilir. Kırık beyaz veya krem rengiyle her rengi kombine edebilirsiniz. Krem tonlarını pek sevmiyorsanız gri tonları değerlendirebilirsiniz.

Odaya Göre Duvar Renk Seçimi için Öneriler

  • Çalışma Odası: Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisinden dolayı çalışma alanınızı pembe renk ile dekore edebilirsiniz.
  • Mutfak: Sarı tonlarıyla mutfağınıza neşeli bir hava katabilirsiniz. Sabahları güzel bir kahvaltı yapabilmek için motivasyona ihtiyaç duyduğunuzda, akşam gelip yorgun-argın yemek hazırlarken… Kısaca bu renk, modunuz her düştüğünde size enerji kaynağı olacak. Üstelik sarı rengin iştah açıcı özelliği var.
  • Yemek Odası: Mobilyaya göre duvar rengi seçimi yaparken yemek odanızda sıcak beyaz tonları kullanmak isabetli bir tercih olabilir.
  • Yatak Odası: Yatıştırıcı etkisiyle bilinen mavi, yatak odalarının duvarlarına oldukça yakışıyor. Gece mavisi tonları sessizliği ve huzuru çağrıştırırken açık mavi tonlar serin, dinamik bir etki oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir