Dekorasyon

Masif Ne Demek? Masif Ahşap Nasıl Kullanılır?

Masif Ne Demek? Masif Ahşap Nasıl Kullanılır?

Masif ne demek sorusunun yanıtlarını şu şekilde açıklayabiliriz. Masif kullanılan ağacın doku ve doğallığına herhangi bir müdahale yapılmadan elde edilmiş ağaç türüne verilen isimdir. Örneğin çam ağacı, köknar, kayın, gürgen ladin gibi ağaların tomurcuklarından elde edilmiş olan masif en doğal haliyle karşımıza çıkmaktadır.

Masif ağaç, yalnız ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Ağacın doğal yapısına zarar verilmemiş olduğundan dolayı uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Masif ağaçlar herhangi bir değişim görmedikleri sürece doğada 250 yıl boyunca bozulmadan varlığını sürdürebilir.

Masif ahşap içerisinde ekstra malzemelerin ya da dolguların bulunmaması diğer ahşap türlerinden ayrılmasına neden olmuştur. Bu özelliklerden dolayı da mobilyacılık sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde ana malzeme olarak kullanılmaktadır.

Toparlayacak olursak bir ağacın en saf ve doğal hali olarak tanımlanabilen bu hammadde mobilya sektöründe TV ünitesi, dolap, kitaplık ve koltuk gibi tercih edilmektedir.

Masif ahşap dekorasyonda da önemli bir yere sahiptir. Karakteristik özellikleri göz önünde bulundurularak elde edilen bu ağaç sayesinde iç mekanlarda istenilen mistik hava kolayca yakalanabilir. Aşağıda masif ağacın nasıl kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Masif Ahşap Nasıl Kullanılır?

İnsanlar beton yapılara sığınmaya başladıkça doğallıktan uzaklaşmaktadır. Dolayısıyla doğallığın yeniden yakalanabilmesi dekorasyon sayesinde mümkün olacaktır. İç mekanda hiç kuşkusuz estetik bir görünüm kazandıran masif ahşap, deseni, rengi ve dokusuyla göz doldurmaktadır.

İşte tüm bu özellikler masif ahşap kullanımında dikkatli olmayı gerektirir. Aşağıda bahsedeceğimiz başlıklarda bu hususlara değinmiştir.

İlginizi Çekebilir: Yumuşak Koltuk mu, Sert Koltuk mu Daha İyi?

Masif Ahşap Üzerinde Kimyasal Madde Kullanılmaması Gerekir

Masif ahşap oldukça dayanıklı olsa da lekele oluşumuna karşı diğer ahşap türlerine karşı daha hassastır. Eğer masif ağaçtan yapılmış bir mobilya üzerinde leke tutacak bir şey dökülürse bu durumda hemen silinmesi gerekir. Ancak silinme esnasında ağacın doğal olmasından dolayı kimyasal kullanılmaması gerekir. Kimyasallar masif ahşabın doğasına zarar verecek ve bu da kullanım ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

Masif Ne Demek? Masif Ahşap Nasıl Kullanılır?

Masif Ne Demek? Masif Ahşap Nasıl Kullanılır?

Sıcaktan Korumak Gerekir

Masif mobilyalar güneşe karşı hassastır, bu nedenle doğrudan güneş ışınlarının temas etmemesi gerekir. Masif ahşaplar metale ve mermere göre daha dayanıklı olsa da güneş ışınlarının direk gelmesi halinde doğal yapısında bozulmalarla karşı karşıya kalabilir.

Düzenli Olarak Temizlenmesi Gerekir

Evinizde masif ağaçtan üretilmiş mobilya kullanıyorsanız düzenli olarak temizliğini yapmanız gerekir. Bu ahşaplar ne kadar temiz olursa kullanım ömrü de o kadar uzun olacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi temizlik esnasında asla kimyasal kullanmamak gerekir.

Eşit Dağılım Yapılmalıdır

Masif ahşap diğer eşyalarla bir arada kullanılabilir, ancak bunu yaparken mutlaka eşit bir dağılım yapılması gerekir. Yani kitaplık ya da dolap satın alırken sandalyenin de masif ahşaptan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Montaj Esnasında Dikkatli Olunmalıdır

Satın alındıktan sonra yapılması gereken en önemli şey montajıdır. Eğer montajı yapılmamış bir ürün almışsanız kesinlikle kurulumu bilerek yapmanız gerekir. Tüm mobilyalarda olduğu gibi masif ahşaba dışarıdan gelebilecek her türlü darbe zarar verir. Kurulumda gereksiz delmeler olduğunda ahşabın zarar görmesi mümkün olacağından dolayı kulanım süresini kısaltacaktır.

Yukarıda masif ne demek ve nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtını verdik. Eğer evinizde masif mobilyanız varsa ya da almayı düşünüyorsanız yukarıdaki önemli hususlara dikkat etmenizde fayda vardır.

https://winari.com.tr/