Köşe Takımı

Yumuşak Koltuk mu, Sert Koltuk mu Daha İyi?

Yumuşak Koltuk mu, Sert Koltuk mu Daha İyi?

Koltuk satın alacak kullanıcılar koltuğun kalitesine dikkat ederken bazı kriterleri ön planda tutması gerekir. Bunların en başında da koltuğun konforu geliyor. Tabi ilk aldığınız bir koltuk oturduğunuzda size rahat ve konforlu gelebilir, fakat zaman içerisinde süngerlerinin yumuşaması işin büyüsünü bozmaya yetecektir.

Peki, koltuğun süngerinin yumuşak olması kötü bir şey mi? Ya da kalitesiz olduğunu mu gösterir. İşte bu makalemizde yumuşak koltuk mu, sert koltuk mu? Sorusuna yanıt aramamızın nedeni de bundan kaynaklanıyor.

Kaliteli Koltuk Nasıl Anlaşılır?

Bir koltuktan kaliteli diye bahsedebilmemiz için önce koltuğun iskeletini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü iskelet ne kadar sağlam olursa koltuğun kullanım süresi de o kadar uzun olacaktır. Hatta iskelet sağlamsa koltuk kumaş ya da süngeri bozulmuş ya da sıkılmış olsanız bile yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle önceliğinizin iskelet yapısı olması gerektiğidir.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Koltuk Takımı

Koltuk Süngeri Kalitesi

Koltuk takımlarını kaliteli ve konforlu hale getiren parçalardan birisi de kullanılan süngerlerdir. Bazı süngerler yapı itibariyle yumuşaktır ve daha fazla yumuşamaz. Ancak bazı süngerler sert olmasına karşın kullanım süresine ve kullanan kişiye göre yumuşayabiliyor. Sert fakat zamanla yumuşayan bir koltuk süngeri için kaliteli demek güç olabilir. Eğer kısa sürede bir yumuşama söz konusu olmuşsa bu durum kötüdür ve hatta zamanla daha fazla yumuşayacak demektir. Dolayısıyla bu sizin oturma konforunuzun daha fazla düşmesine imkân sağlayacaktır.

Kaliteli koltuk süngerlerinde kullanılan süngerlerin kalitesi, cinsi, gramajı gibi faktörler vardır. Bu özellikleri göz önünde bulundurmanız kullanım sürenize etki edecektir.

Yumuşak Koltuk mu, Sert Koltuk mu Daha İyi?

Yumuşak Koltuk mu, Sert Koltuk mu Daha İyi?

Koltuk Kumaşı

Koltuk süngeri kalitesi aynı zamanda kumaşı da yakından ilgilendirir. Bazı süngerler düşük kalitede olsa da kumaş kaliteli olduğunda içindeki süngerin kolay kolay bozulmamasına neden olacaktır. Bu nedenle koltuk açısından en önemli şey olan kumaş mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Konforlu ve kaliteli bir kumaşın leke tutma özelliği yoktur. Dolayısıyla hem sık silmenize gerek kalmaz hem de çok fazla kullanımda kolay kolay zarar görmez. Özellikle oturma odası gibi sık kullanılan odalarda tercih edilen koltuk takımlarının kaliteli kumaşlara sahip olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Koltuk Parlak Mı Mat mı?

Moda sürekli değişirken dekorasyonda insanların tercihleri de zaman içerisinde değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin ilk alırken parlak bir koltuk kumaşına ilgi duyarken zamanla mat kumaşlardan hoşlanabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken kişisel zevkleriniz olduğu kadar kaç kişilik bir aile olduğunuz ve çocuklarınızın olup olmadığıdır. İpek mat boyalı kumaşlar her zaman kullanmak açısından rahatlık sağlar.  Bu tür kumaşların temizlikleri de kolay olduğundan dolayı uzun ömürlüdür ve yıllar boyunca kullanılabilir.

Koltuğun Rengi

Koltuk takımı seçiminde renkte çok önemli bir konudur. Birbirini tamamlayan çok güzel renkler olduğunun altını çizelim. Bu nedenle koltuk takımı alırken evinizin dekorasyonuna ve rengine göre karar vermeniz gerekir. Sırıtan renkler perdenizi, halınızı ve duvar renginizi değiştirmeye kadar gidebilir. Dolayısıyla işi daha az maliyetle koltuk rengini uydurarak başlatmanız mantıklı olacaktır.

Sonuç olarak sert koltuk mu, yumuşak koltuk mu? Seçilecek bu konforuna ve kişinin zevkine göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Ancak yumuşak koltukların daha konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık açısından konuşacak olursak sert koltuklar daha iyidir.

https://winari.com.tr/