Koltuk Takımı

Koltuk Takımı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Koltuk Takımı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Salon ve oturma odaları evde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerdir. Aile bireyleriyle keyifli zamanların ve anıların biriktirildiği bu ortamda zamanın verimli geçirilebilmesi için koltuk takımları çok önemlidir.

Peki, günün yorgunluğunu çıkarmak için oturduğumuz koltuk takımı kalitesi nasıl anlaşılır?

Deneyerek Satın Alınmalı

Koltuk takımları bir eve yapılacak en değerli yatırımlardan bir tanesidir. Çünkü piyasada pek çok markaya ait birçok koltuk takımı tasarımı bulunuyor. Bu koltuklar arasından kaliteli olanı seçmek önemli. Bunun içinde önce satın alacağınız koltuğu denemeniz gerekiyor. Koltuğa oturduğunuzda derinliği, konforu, sırt bölgesinin rahatlığı ve kumaşının kalitesine dikkat etmeniz gerekiyor. Deneyerek satın almak en doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaktır.

Kumaş Kalitesi

Koltuğa oturduğunuzda kumaşın kalitesi kendisini hissettirecektir. Firmalar koltuk takımları üretirken kumaşın rengine, dokusuna, dayanıklılığına ve leke tutmamasına odaklanırlar. Bunun içinde her firma farklı kumaş kullanabilir. Sizin tercihinizi belirleyecek ise kumaşın cinsi olması gerekir.

Koltuk kumaşları iki cinse ayrılmıştır. Bunlardan birincisi sentetik kumaşlar ikincisi ise doğal kumaşlardır. Sentetik kumaşlar polyesterden yapılır ve dayanıklıdır. En önemli özelliği lekeyi kolayca çıkarabilmesidir. Olumsuz yanı ise kolay terleme yapmasıdır. Doğal içerikli kumaşlar ise keten, pamuk ve viskoz şeklinde üretilir. Bu tip kumaşlar daha az dayanıklıdır ve lekeleri kolayca çıkaramazlar. Terleme yapmamaları ise en güzel özelliklerindedir.

Koltuk Takımı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Koltuk Takımı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Konforlu Olup Olmadığı

Girişte de bahsettiğimiz üzere koltuklar zamanın büyük bölümünün geçtiği yerdir. Dolayısıyla koltuklarda konfora çok fazla önem verilmesi gerekir. Koltuğun konforunu belirleyecek ise minderidir. Kaliteli minderler çökmeyen süngerlerden yapıldığından kolay kolay bozulmazlar.

İlginizi Çekebilir: Defne Koltuk Takımı

Koltuğun İskeleti

Bir koltuğun uzun yıllar boyunca kullanılması isteniyorsa neden yapıldığı çok önemlidir. Koltuğun iskeleti onun kullanım süresini de belirler. Metal iskeletler zaman içinde gıcırdama yapacağından iyi bir seçim olmayabilir. Bu nedenle sağlam koltuklar için ahşap kullanılan iskeletler tercih edilebilir.

Kayın ağacı bu noktada tercih edilebilir. İçeriğinin yoğun olması ve birçok işlemden geçiyor olması kayın ağacından yapılan bir koltuğun daha pahalı olmasını sağlar.

Masif kayından yapılmış olan koltuk takımı çok daha fazla dayanıklı olabilir. Bu tip koltuk iskeletlerinin birleşme noktası metalden yapılır. Bu sayede iskeletin sabitlenmesi sağlanır. Uzun ömürlü olmasının yanı sıra fiyatı da pahalıdır.

Süspansiyon Niçin Önemli?

Koltuk kalitesini belirleyen faktörlerden birisi de süspansiyon sistemidir. Tüm koltukların altında oturma konforunu sağlayabilmek amacıyla süspansiyon sistemi vardır. Kötü olan yönü ise bu süspansiyon sisteminin kalitesiz kullanılması halinde bir müddet sonra sandalye de oturuyormuş hissiyatı vermesidir. Süspansiyon sistemleri üç çeşit yapılır. Birincisi zigzag yaylar. Bu yaylar koltukta kalıcı homojen bir estetik sağlar. Fiyatı pahalı olsa da doğru koltuk seçimi açısından önemlidir. Diğer bir süspansiyon sistemi ise lastik kolonlardır. Bunlar birbirine dik olarak gerilmiştir ve bu sayede oturma pozisyonuna esneklik sağlar. Son olarak el örmesi yayları örnek gösterebiliriz. Bu tip süspansiyon sistemi sayesinde koltuğun tüm bölgelerinde esnek bir oturma sağlanmış olur. Genelde lüks koltuk takımlarında bu süspansiyon sistemi kullanılır.

Önemli Bilgi

İnternetten satış yapan markaların en önemli özelliği en kaliteli koltuğu en uygun fiyata satıyor olmalarıdır. Bunun içinde firmaların satmış olduğu ürünler online ortamdan incelenerek içerik ve fiyat dengesi karşılaştırılıp değerlendirme yapılabilir.

Koltuk modellerimiz için https://winari.com.tr/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.